• چهارشنبه, ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
 اعتماد و باور مردم به کالاهای داخلی، راهی برای مبارزه با قاچاق

اعتماد و باور مردم به کالاهای داخلی، راهی برای مبارزه با قاچاق

عبدالله هندیانی؛ معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

ممنوعیت واردات، منجر به افزایش تولید نشده است

عبدالله هندیانی؛ معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سخنران بعدی مراسم افتتاحیه بود که در ابتدای سخنانش همکاری بین بخش خصوصی و دولتی را یکی از اصول مهم مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان و یادآوری کرد این ستاد از ابتدای تشکیل با هدف کمک به تولید داخلی تشکیل شده است.

به گفته او وزارت بهداشت و به‌ویژه سازمان غذا و دارو نقش مهمی در زمینه تصمیم‌سازی برای مبارزه با قاچاق در حوزه سلامت دارند و توضیح داد: «این حوزه اثرگذاری بسیار متفاوتی دارد و از ۱۲.۶ میلیارد دلاری کشفیات کالای قاچاق در سال ۱۳۹۶ حجم قابل توجهی به حوزه فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی مربوط است. در این زمینه دو مساله قاچاق و تقلب وجود دارد که اگر با اقدامات پیشگیرانه رویکردمان را به سمت فرآورده‌های اصیل سوق ندهیم، با صرف مبارزه با ورود کالای قاچاق موفقیت کافی نخواهیم داشت.»

هندیانی مرزهای طولانی کشور، صعب‌العبور بودن بخشی از این مرزها و نیز شرایط خاص اغلب کشورهای همسایه را عامل افزایش میزان قاچاق عنوان کرد که مبارزه با آن‌را ضروری می‌سازد.

او با اشاره به تحریم‌های ظالمانه‌ای که همه حوزه‌ها را تحت تاثیر قرار داده است، توجه سیاست‌های کلان کشور بر تولید را لازمه مقابله با این فشارها ضروری دانست و گفت: «سهم ۴.۵ درصدی سبد خانوار ایرانی از فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی، سهم بزرگی است در حالی که امکان تولید ۳۰-۴۰ درصد آن‌ در کشور وجود ندارد. مصرف کشور ما در این حوزه سه برابر سرانه اروپاست و اثر استفاده غیراصولی و خصوصا فرآورده‌های قاچاق و تقلبی، به اقتصاد و سلامت جامعه اسیب جدی می‌زند.»

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به این نکته اشاره کرد که علیرغم ممنوعیت واردات محصولات آرایشی و بهداشتی، در زمینه تولید داخلی افزایشی نداشتیم چون قابلیت وارد کردن بعضی مواد اولیه وجود ندارد و اگر توجه خاصی به این نکته نداشته باشیم این روند کاهشی می‌شود که روی صادرات نیز تاثیر منفی خواهد داشت.

او در ادامه افزود: «نگاه ما به واردات این نیست که واردکننده قانونی خللی در اقتصاد ایجاد می‌کند ولی شرایط فعلی ایجاب کرد که این ممنوعیت شکل بگیرد تا به تولید کمک کند ولی لازم است با شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مناسب، واردات با تولید هماهنگ شود.»

به گفته هندیانی از ۶۰ درصد کشفیات قاچاق کالا در سال‌های ۹۶ و ۹۷ حدود ۱.۹ درصد در حوزه سازمان غذا و دارو بوده و بنابراین یکی از مهم‌ترین روش‌های کاهش مصرف کالای نامعتر بالا بردن اعتماد و باور عمومی نسبت به کالاهای داخلی است و برای رسیدن به این مقصود باید به اصالت کالا توجه داشته باشیم.

عبدالله هندیانی در همین زمینه گفت: « در حوزه آرایشی و بهداشتی ۶۰ قلم کالا را به‌عنوان قاچاق به تمام مراکز اعلام کرده‌ایم، تا زمانی که نتوانیم در حوزه آرایشی و بهداشتی شناسه کالا را از بدو تولید ایجاد کنیم و این شناسه قابل رهگیری نباشد، امکان تفکیک کالای قاچاق و اصیل برای مصرف‌کننده وجود نخواهد داشت. امیدواریم با همکاری سازمان غذا و دارو و با استفاده از سامانه تی‌تک، برچسب تایید اصالت کالا به نتیجه برسد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *